Obecne czasy kryzysu gospodarczego, wywołanego skutkami pandemii czy wojną w Ukrainie i na Dalekim Wschodzie, powodują, że galopująca inflacja wpędza społeczeństwo w długi. Ceny rosną, a wraz z nimi powstaje niebezpieczna spirala kredytowa, która może być prostą drogą do ubóstwa.

Kredyt na spłacenie kredytu – popularne rozwiązanie

Banki prześcigają się w swoich ofertach „korzystnych kredytów”. Dla wielu osób niestety to finansowa pułapka. Mechanizmy udzielania kredytów są tak skonstruowane, że są niezrozumiałe dla laików. Kredytobiorcy cieszą się z uzyskanych bez trudu pożyczek, jednak często nie znają kompletnie detali procesu ich spłacania czy kosztów z nim związanych. Umowy kredytowe sporządzane przez banki, z reguły mają dziesiątki stron i osoby decydujące na wzięcie pożyczki, nie są w stanie przeczytać oraz zrozumieć wszystkich informacji w nich zawartych. Ponadto klienci banków często nie zdają sobie nawet sprawy z faktu zaciągania kredytu na dosyć niekorzystnych dla nich warunkach. Nie wiedzą również, że de facto biorą kredyt, podpisując umowę na limit w koncie czy kartę kredytową. Nagle okazuje się, że ich zobowiązania w zakresie spłat różnych rat, przekraczają ich comiesięczne dochody. W wyniku podjętych pochopnie decyzji pożyczkowych, kredytobiorca może być zmuszony w pewnym momencie do brania kolejnego kredytu w celu spłacenia poprzedniego. W ten sposób powstaje tzw. spirala kredytowa, która niestety może prowadzić do utraty stabilności finansowej danej osoby. Brak możliwości spłacania kolejnych rat i obawa przed windykacją, popycha wiele osób do takich rozwiązań, jak korzystanie z pożyczek oferowanych, na przykład przez nieznane firmy, obiecujące bardzo korzystne warunki ich udzielenia. Tego rodzaju wierzyciele nie przebierają w środkach, gdy w grę wchodzi niewypłacalność dłużnika. 

Spirala kredytowa – poważne zagrożenie stabilności finansowej

Nie kontrolując wysokości swojego zadłużenia i jego realnego stosunku do zarobków, a także regularności spłat kredytów, można bardzo łatwo wpaść w spiralę kredytową. Jeśli w odpowiednim momencie zostanie zauważony ten problem jest szansa na wyjście z niego obronną ręką. Niezbędne działanie to analiza bieżących finansów. Warto stworzyć proste wyliczenie na kartce, z podziałem na zarobki i wydatki comiesięczne.  To pomoże w zorientowaniu się, które koszty można zredukować, by odzyskać płynność finansową. Niektóre osoby nie radzą sobie w organizowaniu swojego budżetu domowego. Wiele aplikacji bankowych wyposażonych jest w specjalne programy, pomocne w tym zakresie. Świadomość ponoszonych co miesiąc kosztów ułatwi dokonanie odpowiednich oszczędności, które pozwolą zasilić kwotę, przeznaczoną na spłatę zadłużenia. Warto zaznaczyć, że wiele firm bankowych oferuje swoją specjalistyczną pomoc w doradztwie finansowym, co może okazać się przydatne w momencie dużego zadłużenia, dotyczącego, na przykład osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Warto wiedzieć, że wyjście ze spirali kredytowej jest możliwe. Bank może zaoferować min kredyt konsolidujący kilka kredytów, ale z jedną mniejszą ratą. Będąc dłużnikiem można również spróbować szczęścia, sprawdzając wyniki rozgrywek piłkarskich z wykorzystaniem Meczyki Superbet kod promocyjny

Spirala kredytowa może pojawić się całkiem niespodziewanie, jeśli nie dysponuje się w sposób racjonalny budżetem domowym. Warto pamiętać, że nawet z kryzysowej sytuacji finansowej jest zawsze jakieś wyjście i nie sięgać po pożyczki z nieznanych źródeł.